דמי אבטלה בגלל קורונה (עקב חופשה ללא תשלום) – איך מקבלים ולמי מגיע?

משבר נגיף הקורונה פגע בעסקים ובמעסיקים רבים, עובדים נדרשו להישאר בבית על חשבונם, חופשה ללא תשלום, אבל אפשר לקבל דמי אבטלה בגלל קורונה. כדי לקבל את הכסף, צריך להגיש בקשה.

פורטל שאל איך עונה לכם.

מה זה דמי אבטלה קורונה?

עקב התפשטות נגיף הקורונה, חלק מהמעסיקים מצמצמים את כוח העבודה וחלק שולחים את העובדים לשהות בבית על חשונם, כלומר חופשה ללא תשלום. במסגרת החופשה הזו, עדיין יש יחסי עובד-מעביד למרות שבפועל העובד לא מקבל כסף.

עובדים שלא מקבלים שכר מעבודה, יכולים לקבל דמי אבטלה מהביטוח הלאומי בתנאים מסויימים. בגדול, דמי אבטלה משולמים למובטלים, אבל יש מקרה שבו גם עובדים שכירים שעדיין מועסקים אך נמצאים בחופשה ללא תשלום (חל"ת) זכאים לקבל.

אחת התנאים הוא שהעובדים הללו צריכים לצאת לפחות לחופשה בת 30 ימים ולנצל את כל ימי החופשה שלהם שעבורם מקבלים דמי חופשה. במסגרת משבר קורונה, אין חובה לנצל את ימי החופשה הללו.

למי מגיע דמי אבטלה עקב קורונה?

דמי אבטלה משולמים למי שעונה על זכאות לקבל דמי אבטלה באופן כללי ולמי שעונה על תנאי זכאות לגבי חופשה ללא תשלום. כלומר, על העובד לעמוד בכל התנאים הבאים:

 • עובדים שיצאו לחופשה מיוזמת המעסיק בת 30 ימים ומעלה.
 • היציאה לחופשה החל מיום 10.3.20.
 • העובד ענה על תנאי הזכאות לאבטלה והם:
  • הוא בגיל 18 עד 67.
  • הוא מבוטח בביטוח אבטלה (שמשלם דמי ביטוח לאומי) ושהוותק שלו הוא לפחות 12 חודשים מתוך 18 החודשים האחרונים.
  • הוא התייצב בשירות התעסוקה.

איך מקבלים דמי אבטלה על קורונה?

תשלום דמי אבטלה לא משולמים באופן אוטומטי, צריך להגיש בקשה מיוחדת.

ראשית כל, צריך להירשם בתור דורש עבודה בלשכת התעסוקה. אפשר לעשות זאת דרך האתר שלהם ואז להגיע פיזית ללשכה הייעודית או פשוט להגיע ישירות ללשכה.

שנית, צריך לחתום על הצהרה בעניין משבר לאומי שבו מציינים לכמה זמן יוצאים לחופשה ללא תשלום, ביוזמת מי היא ומתי צפויים לחזור לעבוד.

שלישית, צריך למלא טופס 1500 שהוא טופס תביעה ולמסור אותו לביטוח הלאומי, טופס אונליין או טופס ידני. בטופס צריך למלא את הפרטים של התביעה ויש לצרף מסמכים נוספים כמו אישור מעסיק על תקופת העסקה והשכר.

  קבל/י הצעת מחיר ממומחה כעת!


  למידע נוסף, אפשר לנסות את מנוע החיפוש