איך
שלח מאמר   |   עמוד ראשי   |   מידע עסקי  
..עוד טיפים לדיאטה פיננסים ועסקים אינטרנט בעלי חיים קריירה תחבורה בריאות אלקטרוניקה יחסים אוכל ושתיה לימודים
     << קטגוריות נוספות
ראשי - חשמל ואלקטרוניקה - חשמל - איך פועל מזגן

איך פועל מזגן


 

איך פועל המזגן, איך נוצר האוויר הקר שיוצא מהמזגן? איזה גז יש בתוך המזגן, והאם גז זה גורם לסביבתינו להיות מזוהמת?

זוהי פעולת הגז במזגן:
הגז הזורם לבחוץ הופך לנוזל, מעביר חום לאוויר שמחוץ למזגן ומוזרם חזרה לפנים המזגן, הופך שוב לגז ושסופח חום מהאוויר וכך נוצרת הסירקולציה במזגן.

העיקרון שעליו מתבססת פעולתו של המזגן הינה: טמפרטורה של אזור מסוים יורדת כשהנפח של אותו אזור גדל ועולה.
כמות של גז הנמצאת בתוך המזגן מחזיקה בתוכה כמות מסוימת של חום.
הגז שנמצא במזגן דחוס. כשדוחסים גז המולקולות שלו מתחברות האחת לשנייה ואז הן הופכות לנוזל. בתוך הגז מוחזק חום ולכן כשהגז מתעבה המולקולות נעות פחות על מנת להיפטר מהחום.
גם גופינו עובד על אותו עיקרון, הזיעה הינה מנגנון קירור של הגוף, כשחם אנו מזיעים, נוזל הזיעה מתאדה והופך לאדים, ותהליך זה גורם ל"גניבת" חום מעל פני עור גופינו. 

איך עובד המזגן?

במזגן ישנו גז. לפני שאנו מפעילים את המזגן הגז הינו בטמפרטורת החדר. הגז הזורם החוצה מן המזגן עובר בצינור. כשמדליקים את המזגן, נשאב הגז לצינור הנמצא בחלק החיצוני של הבית, ונדחס בלחץ בצינור שמוביל את הגז לצידו השני של המזגן, והגז נפלט אל החלל הפנימי של הבית.  כשהגז נדחס בצינור עולה הטמפרטורה שלו והוא הופך לנוזל, אז הגז מתפטר מהחום על ידי פליטת חום מהחלק החיצוני של המזגן (מחוץ לבית)כשהנוזל דחוס בתוך הצינורות הוא מתקרר ואז נשאב לצינורות שנמצאים בתוך הבית ומשום שבצינורות אלו אין גז הגז מתפשט על נפח גדול יותר וחוזר שוב למצבו הטבעי – שוב לגז, אך הוא משום שהוא התפשט על נפח גדול יותר הטמפרטורה שלו יורדת והוא סופח חום מהאוויר. הגז שבצינור מקבל את החום ולכן כשהוא נפלט אנו מקבלים את האויר הקר וצונן. בנוסף לכך אדי המים מתקררים והופכים לנוזל שנפלט מהמזגן החוצה וכך אנו לא מקבלים אויר לח אלא יבש.

 

הגז בו משתמשים כגז מזגנים הינו פריאון (CFC – כלורו פלואורוקרבון) אשר הופך במהירות, בטמפרטורת חדר ממוזג, חזרה לגז. אך אם הטמפרטורה תהיה קרה ונמוכה יותר יהיה קשה לו להיהפך חזרה לנוזל.

 

בעבר השתמשו באמוניה, אך הסתבר כי דליפות מזגנים גרמו למקרי מוות, מאז התחליף הינו פריאון אך נכון להיום מחפשים גם לגז זה תחליף מאחר והסתבר כי הוא לא ידידותי לסביבה וגילו כי הוא מזיק לשכבת האוזון


מאת: צח


תגיות: מזגן, קירור אוויר, מיזוג, How air conditioning work

מדריכים קשורים:

איך לבחור מזגן ?
איך בוחרים מזגן חסכוני
איך פועל מזגן
  • rating: 2.9 based on 519 votes.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

:דרגו :שתפו

אוכל ושתיה
אומנות
אופנה וסגנון
אינטרנט
אתרים ומקומות
בית וגן
בעלי חיים
בריאות
דיאטה ותזונה
הורות
הריון ולידה
חופשות וטיולים
חוק ומשפט
חשמל ואלקטרוניקה
חתונות ומסיבות
יופי ואסתטיקה
יחסים
לימודים
מוזיקה וכלי נגינה
מחשבים
משחקים ותחביבים
ספורט וכושר
פיננסים ועסקים
פרסום ושיווק
צבא ומשטרה
קריירה
רוחניות
שונות
תחבורה

© 2011 AskHow.co.il      תקנון      מדריכים      AskHow      הצעות למדריכים      למה לפרסם מאמר באתר?      מדריכי וידאו      טאבוצ'ק      Company Reports