איך
שלח מאמר   |   עמוד ראשי   |   מידע עסקי  
..עוד טיפים לדיאטה פיננסים ועסקים אינטרנט בעלי חיים קריירה תחבורה בריאות אלקטרוניקה יחסים אוכל ושתיה לימודים
     << קטגוריות נוספות
ראשי - בית וגן - איך לגדל דגים בשילוב עם ירקות וצמחים ארגניים ? אקוופוניקה

איך לגדל דגים בשילוב עם ירקות וצמחים ארגניים ? אקוופוניקה


אקוופוניקה הינה קומבינצייה של המושגים אקווהקולטורה שפירושה חקלאות ימית, והידרופוניקה שפירושה גידול מנותק מצע כלומר שילוב של גידול מימי בשילוב עם גידול ירק וצמחים  במערכת סגורה. המים המלאים בחומרי הזנה  ממיכלי הדגים משמשים כדשן טבעי לגידול צמחים. שלושת המרכיבים החשובים ביותר  בכל מערכת אקווהפונית הינם הצמחים, הדגים והבקטריות המועילות . בפשטות – מאכילים את הדגים, הבקטריה הופכת את הפרשותיהם לדשן טבעי וזמין לצמחים ואלו בתורם מטהרים את המים החוזרים לדגים.

במערכות אקוופוניקה הדגים והצמחים גדלים על אותו גוף מים. אין צורך להוסיף דשן סינטטי כיוון שהפרשות הדגים מספקות את הרוב הגדול של דרישות ההזנה של הצמח. אין עשבים שוטים  ולכן אין שימוש בקוטלי עשבים הדברה הינה הדברה ביולוגית בלבד  (השימוש בקוטלי חרקים אסור, כיוון שיפגע בדגים). אין כמעט בזבוז מים למעט אידוי וצריכת הצמחים ,צפיפות השתילה גבוהה משמעותית מגידול קרקע מקביל לעיתים פי 5. כיוון שאין צורך באדמה פורייה,בעזרת מערכת אקוופונית ניתן לגדל מזון במרכז עיר בקרבת שווקים מקומיים, באזורים מדבריים  או בכל מקום בו יש דרישה למזון טרי ובריא , כגון חלבונים וויטמינים.

במערכות גידול דגים רגילות, ההפרשות של הדגים מסולקות בעזרת פילטרים מכניים והחלפת אחוז מסוים מן המים כל יום. במערכות גידול הידרו-פוניות מוסיפים מלחים אנאורגנים כדי להזין את הצמחים. כאשר יורד ריכוז המלחים, אחוז מן המים מוחלף במים מועשרים. בשני המקרים הללו, ישנו בזבוז וסילוק של מים עשירים בחומרי הזנה בהם ניתן להשתמש  למערכת טיהור השפכים או אפילו ישירות לים או לסביבה, כלומר יצירת זיהום ולעיתים זיהום חמור.

מערכות  האקווהפוניקה מספקות פיתרונות מקוריים ואידיאלים גם לחוות דגים שצריכות להפטר מכמות משקעים גדולות, וגם למגדלים הידרו פונים הזקוקים לתוספי דשן יקרים. האקווהפוניקה למעשה מחקה דפוסים טבעיים של מערכת אקולוגית מאוזנת ובריאה, איזון מושלם כמו בטבע ניתן למצוא מידע רב באינטרנט בנושא זה ואף סרטונים ביוטיוב 

כיום בעולם פועלות בהצלחה מספר חוות קהילתיות, כדוגמתGrowing power  בארה"ב או עסקים משפחתיים קטנים ובינוניים כדוגמת S&S Aquaבארה"ב או Backyard Aquaponicsבאוסטרליה, שחרטו על דגלן את האיכות של התוצרת יחד עם השמירה על הסביבה והמשאבים. גם בישראל התחום החל לצבור תאוצה וקיימים מספרבתי ספר וחוות חקלאיות שכבר משתמשות ומפעילות מערכות שכאלו את עיקר הפרוייטים האקוופנים מבצעת חברת livingreen שאקוופוניקה היא עיקר התמחותה .

בעתיד נראה יותר ויותר חוות קהילתיות מכיוון  שישנם יתרונות רבים לחוות קטנות באזורים עירונייןם – הם מספקות מזון טרי, מזין ובריא לאוכלוסייה המקומית, ללא צורך בשינוע ואריזה, וללא יצירת פסולת מזהמת. החיסכון בעלויות השיווק והשינוע, עליית מחירי הדלק, הקנסות על זיהום סביבתי והמודעות של הלקוחות למזון טרי ואיכותי הופכים את החוות הקטנות לרווחיות כלכלית.
מקורות

אקוופוניקה
livingreen
סרטונים


מאת: מוטי כהן ותומר שגיא


תגיות: אורגני, אקוופניקה, פרמה קלצר, חקלאות, גידול דגים, אקווריום,

מדריכים קשורים:

איך מקימים אקווריום צמחיה
איך מתחילים לקדם אתר באינטרנט
איך לטייל בברצלונה וליהנות כפליים?
איך לגדל דגים בשילוב עם ירקות וצמחים ארגניים ? אקוופוניקה
  • rating: 2.9 based on 469 votes.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

:דרגו :שתפו

אוכל ושתיה
אומנות
אופנה וסגנון
אינטרנט
אתרים ומקומות
בית וגן
בעלי חיים
בריאות
דיאטה ותזונה
הורות
הריון ולידה
חופשות וטיולים
חוק ומשפט
חשמל ואלקטרוניקה
חתונות ומסיבות
יופי ואסתטיקה
יחסים
לימודים
מוזיקה וכלי נגינה
מחשבים
משחקים ותחביבים
ספורט וכושר
פיננסים ועסקים
פרסום ושיווק
צבא ומשטרה
קריירה
רוחניות
שונות
תחבורה

© 2011 AskHow.co.il      תקנון      מדריכים      AskHow      הצעות למדריכים      למה לפרסם מאמר באתר?      מדריכי וידאו      טאבוצ'ק      Company Reports