איך
שלח מאמר   |   עמוד ראשי   |   מידע עסקי  
..עוד טיפים לדיאטה פיננסים ועסקים אינטרנט בעלי חיים קריירה תחבורה בריאות אלקטרוניקה יחסים אוכל ושתיה לימודים
     << קטגוריות נוספות
ראשי - שונות - איך נוצר החור באוזון

איך נוצר החור באוזון


שכבת האוזון הינה שכבה באטמוספרה באזורים שבין 15 ל - 35 ק"מ מעל פני הקרקע (הריכוז הגבוהה ביותר קיים בסביבות 25 ק"מ גובה). שכבת האוזון מהווה חלק מהסטרטוספירה (stratosphere) שגובהה בין 10 ל50 ק"מ מעל פני הקרקע.

 

כיום מאמינים ששכבת האוזון נוצרה לאחר שהחלו להתפתח יצורים חיים (בעיקר צמחים ואצות) על פני כדור הארץ שפלטו חמצן לאטמוספרה. האוזון נוצר במרומי האטמוספרה עקב פגיעת קרניים על סגולות (שמקורן מהשמש) במולקולות חמצן. כתוצאה מהפגיעה החמצן (O2) מתפרק לשני אטומי חמצן בודדים המתקשרים כל אחד עם מולקולת חמצן ליצירת האוזון (O3).

 

 

החשיבות באוזון היא יכולתו לבלוע את חלק הארי מהקרינה העל-סגולה הפוגעת בכדור הארץ ומקורה בשמש, כאשר פוטון אור באורך גל על-סגול פוגע במולקולת אוזון הפוטון נבלע והמולקולה מתפרקת. קרינה זו מסוכנת מאוד לרקמות חיות ולכן שכבת האוזון חיונית לרוב צורות החיים הקיימות כיום על פני כדור הארץ.

 

בסוף המאה ה 20 התגלה חור גדול בשכבת האוזון בעיקר מעל אנטרקטיקה אך הגלתה גם הידלדלות של השכבה באזורים אחרים. הסברה הרווחת (והמוכחת לדעת רוב המומחים) היא שהחור הוא מעשה ידי אדם. מדענים אחרים טוענים לעומתם כי לא רק באדם האשם. הם מעלים את הטענה (הנכונה) כי יש גורמים נוספים הפוגעים באוזון ושאינם בשליטת האדם וכהוכחה הם מביאים תצפיות וסימולציות המראות שהידלדלות בשכבת האוזון כבר התרחשה בעבר עקב עלייה בפעילות השמש (וכתוצאה מכך עלייה בקינה העל-סגולה שהגיעה לכדור הארץ) וסיבות נוספות.
מקורות

המאמר המלא של דר מאיר ברק
שכבת האוזון: שכבת המגן האטמוספרית


מאת: צח


תגיות: חור באוזון, אוזון, Ozone layer, אטמוספירה, פריאונים, How the Ozone layer made
איך נוצר החור באוזון
  • rating: 2.9 based on 519 votes.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

:דרגו :שתפו

אוכל ושתיה
אומנות
אופנה וסגנון
אינטרנט
אתרים ומקומות
בית וגן
בעלי חיים
בריאות
דיאטה ותזונה
הורות
הריון ולידה
חופשות וטיולים
חוק ומשפט
חשמל ואלקטרוניקה
חתונות ומסיבות
יופי ואסתטיקה
יחסים
לימודים
מוזיקה וכלי נגינה
מחשבים
משחקים ותחביבים
ספורט וכושר
פיננסים ועסקים
פרסום ושיווק
צבא ומשטרה
קריירה
רוחניות
שונות
תחבורה

© 2011 AskHow.co.il      תקנון      מדריכים      AskHow      הצעות למדריכים      למה לפרסם מאמר באתר?      מדריכי וידאו      טאבוצ'ק      Company Reports