איך
שלח מאמר   |   עמוד ראשי   |   מידע עסקי  
..עוד טיפים לדיאטה פיננסים ועסקים אינטרנט בעלי חיים קריירה תחבורה בריאות אלקטרוניקה יחסים אוכל ושתיה לימודים
     << קטגוריות נוספות
ראשי - בריאות - בריאות - כללי - איך לשים טמפון

איך לשים טמפון


 

בעידן שלנו כבר הכל ברור וידוע, יש הדרכה בבית ספר, יש ספרים, ויש את המחשב שמספק את כל המידע שאת צריכה.

מניסיוני, בחורה שמקבלת את המחזור החודשי, אינה מתחילה מיד בשימוש בטמפונים, אך טמפון הוא פתרון נח ביותר, לא תצרכי להתהלך בחוסר נוחות, לא תצטרכי לראות את המחזור כל פעם שאת מורידה את המכנסיים בשירותים, לפעמים גם הריח לא משהו.... והדבר החשוב ביותר שאותו אנו יכולות לעשות כשאנו משתמשות בטמפון הוא – להיכנס למים, לים ולבריכה מבלי חשש.

ישנן בחורות שעדין לא השתמשו בטמפון, מכל מיני סיבות. יכול להיות שאתן מתביישות לדבר על כך עם חברות או עם אמא, ואין לכן מושג איך להשתמש בו, יכול להיות שיש לכן רושם שהדבר מפריע,  אך ברצוני להבהיר טמפון הוא דבר שבא להקל על החיים ולא להקשות עליהם.

טמפון שמוכנס בצורה נכונה ו"יושב טוב" אינו מורגש.

ראשית יש לקחת בחשבון שיש שני סוגים של טמפונים. האחד עם מוליך והשני בלי מוליך.
כל בחורה תבחר בסוג שמתאים לה.

טמפונים מופצים במגוון גדלים, המידות קשורות לגודל הטמפון ולכושר ספיגתו, הקטן ביותר (mini) מתאים לבחורות צעירות שרק קיבלו את המחזור החודשי ועד ללידה הראשונה. בשלב הראשון אמליץ לכן כמובן על המידה הקטנה ביותר.

לבחורה שמשתמשת בפעם הראשונה בטמפון אמליץ לקנות טמפון עם מוליך (טמפקס).
כמובן שתוכלי גם לבחור בטמפון בלי מוליך אך קחי בחשבון שתצטרכי להשתמש באצבעותיך ולדחוף את אצבעך (לפחות חצי אצבע) כדי שהטמפון "ישב טוב".

טמפון הוא "פקק" עשוי מכותנה ו/או חומרים סופגים אחרים, הוא מוחדר לתוך הנרתיק במטרה  לספוג את ההפרשה של המחזור. הטמפון הינו חד פעמי, הוא מספיק בערך ל – 3-4 שעות, בקצה הטמפון ישנו חוט עם לולאה, החוט תמיד צריך להישאר מחוץ לנרתיק ותפקידו להקל עלינו להוציא את הטמפון על ידי משיכת החוט.

טמפון עם מוליך נראה כמו גליל קטן מקרטון, לא תראי את הטמפון, הוא נמצא בתוך הגליל הקטן. המוליך בנוי משני גלילים קטנים האחד בתוך השני, אך תבחיני בחוט שיוצא מהגליל הנ"ל. החלק שממנו יוצא החוט, צריך להיות כלפי מטה, החוט הוא החלק שיישאר מחוץ לנרתיק. המוליך בנוי כך שלחיצה בצד אחד של המוליך ידחוף את הטמפון כלפי חוץ.

לפני שנלמד איך – שמרי על הגיינה, לפני השימוש ואחריו שטפי ידייך בסבון.

אז בואי ונלמד איך:

1.      לטמפון יש עטיפה מניילון, הסירי את העטיפה.

2.       אני ממליצה לך לעשות זאת בישיבה (על אסלה) זאת התנוחה ה"רגילה" שבה תצטרכי בד"כ להשתמש בטמפון.

3.      אם זאת הפעם הראשונה ואת פוחדת שיכאב, תוכלי להיעזר בקצת וזלין ולמרוח קצת מהווזלין בחלק החיצוני של הפות.

4.      נתחיל בטמפון עם מוליך, החזיקי את המוליך ביד ימין, כאשר החוט כלפי מטה. הקריבי המוליך לכיוון הפות (ממש מהיכן שיוצא הפיפי), אם אינך יודעת בדיוק לאן להכניסו, מששי קודם עם האצבעות.

5.      המוליך צריך להיכנס מעט לתוך הפות, כשאת מרגישה שהמוליך במקום הנכון, והקצה שלו בתוכך, לחצי בעדינות על המוליך, והרגשי את הטמפון נכנס אט אט.
הטמפון אמור לשבת בנרתיק בצורה נוחה. ז"א בערך 1-2 סמ' לכיוון הרחם, כשהוא יושב בצוואר הרחם. הכניסה לצוואר הרחם עשויה משרירים, לכן אם תשאירי את הטמפון ב"קצה" לא תוכלי להתהלך בחופשיות. אין מה לפחד לדחוף" את הטמפון קצת לבפנים, החוט נשאר בחוץ ואיתו תוכלי לשלוף את הטמפון בעת הצורך.

6.      טמפונים הנמכרים ללא מוליכים מוחדרים לנרתיק בעזרת האצבע. כל בחורה וההעדפות שלה. אם החלטת להשתמש בטמפון ללא מוליך, הסירי את עטיפת הניילון. החזיקי את הטמפון בידך, הקריבי אותו לכניסה לנרתיק, ודחפי אותו בעזרת האצבע. בטמפון ללא מוליך תצטרכי לדחוף בערך חצי אצבע עד שהטמפון יגיע לייעודו.
הקפידי לשטוף ידייך לפני ואחרי השימוש בטמפון.  

7.       בזמן השימוש בטמפון מומלץ להשתמש בתחתונית (דקה) כדי שהתחתון לא יתלכלך. לעיתים אנו שוכחות להוציא הטמפון בזמן ואז יכול להיגרם מצב שהוא ספג יותר מדי הפרשה ולכן התחתון יכול להתלכלך קצת. קיצר – לא לשכוח טמפון מעל לזמן הממוצע.

8.      אם לא הולך לך בפעמים הראשונות ולא הצלחת להחדיר את הטמפון בישיבה על האסלה, אל תתייאשי,  תנסי בשכיבה מול הראי, שכבי והרימי קצת את רגלייך בתנועת כיפוף, ונסי להחדיר אותו כשהוא בזוית של 45 מעלות.

9.       כשהטמפון כבר הוחדר את לא אמורה להרגיש אותו בכלל, במיוחד לא כשאת הולכת. אם את מרגישה חיכוך מסוים כשאת בתנועה, ז"א הליכה או ישיבה, סימן שהטמפון אינו מוחדר כראוי.  

 

          בהצלחה.


 


מאת: מאורה


תגיות: טמפון, מחזור, וסת, מחזור חודשי, תחבושת הגיינית, How to put a tampon

מדריכים קשורים:

איך פועל הלב
איך תחסכו מים עם מערכות טיהור מים אפורים?
54.196.38.114