איך
שלח מאמר   |   עמוד ראשי   |   מידע עסקי  
..עוד טיפים לדיאטה פיננסים ועסקים אינטרנט בעלי חיים קריירה תחבורה בריאות אלקטרוניקה יחסים אוכל ושתיה לימודים
     << קטגוריות נוספות
ראשי - מוזיקה וכלי נגינה - כלי הקשה - איך מתופפים ומתרפאים עם התוף

איך מתופפים ומתרפאים עם התוף


יתרונות רבים לפעילות התיפוף לכל אדם באשר הוא, בין אם יש לו ניסיון ובין אם הוא נוגע בפעם הראשונה בתוף, יחוש שמחה ועוצמה.

הכי פשוט אפילו לפני רכישת תוף זה להתחיל לתופף על סיר הפוך , קופסת עץ גדולה או אפילו על הברכיים, על החזה, על כל הגוף, כמו שהולכים, יד אחרי יד, להשתדל להכות בכל יד לחוד ובצורה שווה לשנייה, במרווחי זמן שווים, אם נרים את הידיים בזמן התיפוף נראה שזה מאיט את הקצב, ואם נוריד את הידיים נראה שזה מאיץ את הקצב,  כך אפשר לשחק במהירויות כאשר אנו שמים לב עדיין למרווחים ולשוויון עוצמת הידיים, באופן הזה כדאי להתמיד כל יום במשך שעתיים לפחות. כל פעם נוכל לעשות זאת זמן רב יותר ללא הפסקה, זהו למעשה ה- single roll

עתה אנו מסוגלים לחלק בזמן התרגול את מטר המכות הזה לתיבות של שלוש או -4 מכות במודעות שלנו,

יש להבין שיחידה אחת מורכבת משלוש או 6 מכות, או במקרה אחר 4 או 8 מכות ונקראת תיבת הקצב, או המקצב,עם עד עכשיו נהננו כדאי לרכוש תוף , מומלץ שהתוף יהיה עשוי עץ ועם עור של עז. הכי טוב זה דג'מבה, אפריקאי. התוף יעצים את התיפוף שלנו ויוביל אותו לכל הגוף, אם ניתן לעצמנו להשתחרר ולהתמכר לצלילים נוכל להגיע למימדים אחרים לגמרי, מסעות אסטרליים, ועוד, לכן משמש התוף עד היום בטקסים רוחניים,

לאחר מכן באה הבנת משפטי קצב כמו- טריפלט : שלוש מכות של יד אחרי יד, ימין שמאל ימין, שמאל ימין שמאל, אנו יכולים לשנות את הדגש (מכה אחת מודגשת) או מקום הבאס,

פארדידל- 4 מכות בשינויים של דגש ומקום הבאס,

ישנם סוגי מכות שונים לקבלת צלילים שונים מהתוף- באמצע התוף, ביד מלאה ורכה- הבאס, בשולי התוף באצבעות סגורות, עד חצי האצבע- טון, טיפה למעלה יותר ביד פתוחה ומצליפה- הסלאפ, מגיעה עד השליש הקרוב אלינו. פלאם- שתי הידיים יורדות יחד מגבהים שונים, בשלב זה שווה להכיר מורה לתיפוף שיעביר את סוגי המכות בדיוק, אגבל אם אנו בשיטה אוטודידקטית אפשר להמציא מקצבים שונים ולנסות איך הם נשמעים בכל האפשרויות האלה, הגוף זוכר את הדברים מזמנים עתיקים שלנו, וכשאנו מגיעים למשהו מוכר שהיה בעברינו זה כמו מסך שנפתח ומגלה מציאות אחרת.

מכאן יש סולם שלם של משפטי הקצב של מערכת הסט,הכי כיף וזמין יהיה פשוט לשים מוסיקה קצבית שאוהבים ולנסות לעקוב אחרי הקצב הנתון עם התוף שלנו, אני ביליתי ככה לילות שלמים בשלב מסויים בחיי.

לגבי התיפוף האפריקאי הדבר הרבה יותר מורכב,

המקצב האפריקאי הוא למעשה  דקדוק להלכה. תרגולו מאפשר לנו להבין איך מחוללים קצב, בראש כל מקצב יש סימן המהווה " שם תיפופי למקצב" ,סיגנל (blucaje)

 כל מקצב בנוי בתים המהווים צורות ליווי שונות של אותו ניגון, הבתים נבדלים זה מזה בעזרת הסימן ,

המקצב בנוי משלושה חלקים המנוגנים באופן שונה , הבאס הליווי והסולו, המרקם והאיזון בין השלושה יוצר את המקצב המושלם ההרמוני ש"נשמע טוב ", וכאן השלמות היא הדיוק בהתגלמותו , הדיוק הוא התאום המושלם,   הבהירות המוחלטת באותה שלמות קצב מושגת בקלות ואיני מכירה מקום אחר בו השלמות ברורה כל כך. התיפוף נותן לנו עוד פרמטר של דיוק,

כאשר מספר צורות ליווי "מתלבשות " בהתאמה על אותו באס ליין מתקיים המשפט הידוע - כאשר א' שווה לג' וגם ב' שווה לג' סימן שגם א' ו-ב' שווים , כמה קל להבין רעיון דגול זה על ידי התיפוף. רוב הוכחות  הגיאומטריה עושות בו שימוש.

ומהו הסולו ? בפירוש  הצבת  משתנים (פרמטרים)  באותה משוואה. אנו לוקחים חלק מהמקצב , " שמים בצד" ומחליפים בביטוי אחר השווה בדיוק בתזמון ומקום למה ששמנו בצד.

 ריפוי הגוף, שיפור היכולת המנטאלית ושחרור ממתח,

התיפוף יוצר שקט נפשי, מתעל כעסים לתחושות טובות של אחדות, שיתוף ורווחה.

כיום ריפוי בתיפוף מסייע בהצלחה להקלה על מצוקה רגשית, ולשחרור מתח וכעסים במצבים שונים כמו : מצבים פוסט טראומטיים של הלם קרב.

נוער בסיכון, לרבות נוער הסובל מהיפראקטיביות וקשיי הסתגלות ותפקוד.

להקלה על מצבי לחץ ושחיקה במקומות עבודה שונים בהם העובדים כורעים תחת עומס ונטל היומיום . 

מקרים נוספים בהם התיפוף יכול לסייע ולהקל הינם:

-          בקרב חולי אלצהיימר והסובלים מדמנציה, בשיפור הזיכרון לטווח הקצר ויצירת

      אינטראקציות חברתיות טובות יותר עם סביבתם הקרובה.

-          ילדים הסובלים מאוטיזם, בשיפור הריכוז ויכולת הקשב.

-          מכורים לסמים, בשיפור יכולות התקשורת ויצירת קשרים בינאישיים.

מדוע התיפוף מרפא

קצב התיפוף מעודד גירויים באופן חזק ביותר ויוצר מרווחי זמן סדירים במוחנו בצורה קלה וטובה.

פעילות המוח היא קצבית: תאי המוח (נוירונים) נדלקים בקצב מסוים. המוזיקה קוראת לנשמתנו. היא קוראת לחלקים שאנשים נוהגים לחסום ולעתים היא מעוררת את אותם חלקים אשר אנשים לא יכולים לחסום יותר ולכן התיפוף עובד.

הקצב יוצר סדר ומאפשר לאנשים להתייחס למוזיקה מבלי להתייחס זה אל זה בהכרח. אינך צריך לתקשר עם אנשים מילולית ובאופן ישיר, ובכל זאת אתה נמצא בחברה.

לרוב זה צעד משמעותי ליצירת קשר בינאישי קרוב. 

יש כמה תועלות פסיכולוגיות לתיפוף. אחת מהן היא תחושת העצמה אישית. התיפוף מחבר אותנו ל'כאן ועכשיו'. בעת התיפוף אנו יוצאים להפסקה מדאגות היומיום, ובו בעת, משחררים רעלים רגשיים שהצטברו ואשר עלולים לגרום לנו לחלות.

התיפוף מאפשר מרחב זמן למשחק והנאה, בלתי אפשרי להיות במתח כשעושים כל-כך הרבה כיף!

גלי אלפא ורגיעה

התיפוף מגביר את גלי האלפא במוחנו. גלים אלה מעניקים תחושת רווחה ואופוריה.

אחת התועלות המיידיות של גלי האלפא היא היות האדם רגוע ולכן מרוכז וממוקד במשימה ספציפית.

אנשים שלא חוו או חוו מעט מאוד את תחושת גלי האלפא סובלים ממתח כרוני ומהפרעות  שינה הרבה יותר מאלה שכן חוו והתנסו בתחושות שמעניקים גלי האלפא.

בקרב אנשים עם כאב כרוני, כמות גלי האלפא גם מעידה על האופן בו אותו אדם מצליח להתמודד עם הכאב.

התיפוף הוא כלי חיוני לשיפור המצב הבריאותי. באופן הכי בסיסי זוהי פעילות גופנית המאפשרת רגיעה והרפיה. מעבר לכך התיפוף מסייע להורדת לחץ דם, ובעקבות כך הפחתת סכנה למחלות לב, כליות ושבץ.

כאשר המקצב ההיפנוטי של התוף משתלב בהצהרות חיוביות ומעצימות לעצמנו, ההשפעה יכולה להיות עמוקה וארוכת טווח. בכך שאנו מתמקדים בהדהוד הקצבי אשר מעצים את הצהרתנו לעצמנו, תת המודע שלנו יכול להפנים הצהרה חיובית זו באופן שיזרז ויקדם את השינוי לו אנו מייחלים בפועל.

ברוכים יהיו מחוללי הקצב לדורותיהם,

רחל בנגורה

תיפוף וריקוד אפריקאי

04-6373966,054-5715489 .
מקורות

בנגורה -תיפוף וריקוד
תיפוף אפריקאי


מאת: רחל בנגורה


תגיות: תיפוף, ריפוי בתוף, תוף אפריקאי, משפטי קצב, מקצבים,
איך מתופפים ומתרפאים עם התוף
  • rating: 2.9 based on 462 votes.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

:דרגו :שתפו

אוכל ושתיה
אומנות
אופנה וסגנון
אינטרנט
אתרים ומקומות
בית וגן
בעלי חיים
בריאות
דיאטה ותזונה
הורות
הריון ולידה
חופשות וטיולים
חוק ומשפט
חשמל ואלקטרוניקה
חתונות ומסיבות
יופי ואסתטיקה
יחסים
לימודים
מוזיקה וכלי נגינה
מחשבים
משחקים ותחביבים
ספורט וכושר
פיננסים ועסקים
פרסום ושיווק
צבא ומשטרה
קריירה
רוחניות
שונות
תחבורה

© 2011 AskHow.co.il      תקנון      מדריכים      AskHow      הצעות למדריכים      למה לפרסם מאמר באתר?      מדריכי וידאו      טאבוצ'ק      Company Reports