איך
שלח מאמר   |   עמוד ראשי   |   מידע עסקי  
..עוד טיפים לדיאטה פיננסים ועסקים אינטרנט בעלי חיים קריירה תחבורה בריאות אלקטרוניקה יחסים אוכל ושתיה לימודים
     << קטגוריות נוספות
ראשי - חוק ומשפט - דיני משפחה - איך להתגרש - לאישה

איך להתגרש - לאישה


מדריך למתגרשת

מתגרשת ???

במאמר זה אנסה בקצרה להסביר את הפעולות הראשונות שכל אישה מוכרחה לבצע בתחילתו של סיכסוך אשר נראה כי יוביל, אם במוקדם ואם במאוחר, לגירושין.

בנות, ככל שתשכילו לעשות כעצותיי ייחסך מכן המון כאב וסבל. גם אם לעיתים נדמה כי  ניתן לפתור את הסיכסוך בדרכי נועם, הרי לא כך הוא, ובין אם במוקדם, ובין אם במאוחר, יתחוור לכן, כי צעדים שיכולתן לבצע בשלב ראשוני, ולא ביצעתן, יעלו לכם בדמים רבים, תרתי-משמע...

החלטתם לפרק את החבילה ? היזהרו מכמה מלכודות האורבות לכן, כמו למשל, הליכי גישור למתגרשים. - מדי יום צצות כפטריות אחרי הגשם גופים, חלקם משפטיים, חלקם משפטיים למראית עין, חלקם וולנטריים, שיציעו לכן להימנע מ'קרבות מכוערים' הכרוכים בהליכי גירושין. פנייה לאחד מגופים אלו תסתום את הגולל על סיכוייך להגיע למנוחה ולנחלה, ותבטל יתרונות חשובים שבכוחך להשיג לו תפעלי בחוכמה כבר בשלבים הראשוניים לסיכסוך.

הטיפ הראשון והחשוב מכל, בחרי עורך דין טוב. כזה שמתמחה כמובן בדיני גירושין ורכוש. תתייחסי לגירושין כעיסקה. האם היה עולה על דעתך לרכוש את הדירה הראשונה שתראי מבלי לבחון אופציות נוספות ? הידעת, שבבמוצע רק האלמנט הכספי המצטבר, במקרי גירושין, עולה על ערך דירה ממוצעת בישראל (וזה לפני העיסוק בעיקר – בילדים).

נסי שלא ליפול למלכודת של "התאהבות" בעורך הדין שלך (זיכרי, עורך דין הוא גם איש מכירות אשר יעשה הכל כדי שתבחרי בו). תמיד חשוב לבחון עוד אפשרויות, להתייעץ עם חברות, לתהות על קנקנו (למשל לחפש מידע באינטרנט), וגם כשנראה לך שמצאת את עורך הדין האולטמטיבי בשבילך – חשוב להקפיד לסכם, מי ילווה אותך בתהליך וייצג אותך בדיונים. שימי לב כי משרדי עורכי דין גדולים ונחשבים אינם ערובה לכך שמי שעומד בראשם יהיה זה שייצג אותך וילווה אותך. עורכי דין בעלי "שמות" נוהגים במקרים רבים לבצע "סידורי עבודה" ולחלק את התיקים שלפיתחם לעורכי-דין צעירים ובלתי מנוסים. חשוב לחבור לפני החתימה על ההסכם לאותו עורך דין ולתהות על קנקנו.

שאלי עצמך מספר שאלות לפני החתימה : האם אני יכולה לסמוך עליו ? האם הוא יהיה זמין עבורי תמיד ? האם הוא פועל מתוך אמונה בצידקתי ? האם עורך הדין העומד בראש המשרד ילווה אותי לדיונים ?  זכרי כי אם ברצונך בכל זאת לזכות לכך שמי שילווה אותך וייצג אותך יהיה ראש המשרד ובעל השם, תצטרכי להיפרד מכמות לא מבוטלת של מזומנים (עורך הדין בעל שם יגבה קרוב לחמישים אלף ש"ח עבור ייצוג בכלל ההליכים. התפשרות על עורך דין צעיר ופחות מנוסה תעלה לך מחצית ואף פחות).

בכל מקרה חשוב שתזכרי – לא כל הטיפים, שאפרט להלן, תשמעי מעורך הדין, ובפוגשך אותו, גלי יוזמה והיי את זו שמציעה הצעות. כך גם תרתמי אותו למאבקך בצורה מושכלת יותר. טעות היא לחשוב שעורך הדין יודע יותר טוב ממך באילו מהלכים לנקוט. רק מי שמכיר את הסיטואציה כמוך, יידע מה נכון עבורו, ויצפה בצורה מדוייקת יותר את צעדיו של הצד שכנגד. עורך דין טוב אמור לעבוד בשותפות איתך ולא במקומך במשחק השחמט הזה. 

את אישה עובדת ? תחשבי טוב טוב. הידעת שאחד מן העקרונות היותר רלונטיים בהקשר זה הוא הקביעה ההלכתית, כי האשה "עולה עמו ואינה יורדת" כלומר, האשה רשאית לדרוש מהבעל (כן, אחרי הכל הוא "בעל" כל עוד לא ניתן הגט) לכלכל אותה ברמה המקסימלית שמצבו החומרי מאפשר, ועל הבעל לפרנס אותה "לפי עושרו ולפי כבודו". כלומר, אם האשה באה מבית עני אין הבעל רשאי לדרוש ממנה שתסתפק ברמה הנמוכה שהיתה מורגלת בה לפני הנישואין, ועליו לדאוג לפרנסתה על פי יכולתו שלו. כל זה רלוונטי עד למתן הגט. כידוע לכן, תהליך הגירושין, אשר מסתיים, עם מתן הגט על-ידי בית הדין-הרבני, יכול להימשך שנים.

הידעת, כי על-פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הזמן ההממוצע, בישראל, מהרגע שבו הונחה בפני בית הדין הרבני תביעה לגירושין ועד לרגע שהגט המיוחל ניתן, הינו שלוש שנים וחודשיים ? מאחר שהנתון הזה כולל הליכים קצרים ופשוטים שבהם יש הסכמה בין בני הזוג (ולו רק על עצם מתן הגט, לא צריכה להיות הסכמה על יתר הנושאים שימשיכו להדיין בביהמ"ש לענייני משפחה או בביה"ד הרבני) שהרי, בהעדרה של הסכמה כזו, הליך הגירושין יכול להימשך חמש, שש שנים ויותר. תעשי לבד את המכפלות ותגיעי למסקנה המתבקשת שעדיף להקדיש את הזמן לילדים שלך (בתקופה כל-כך רגישה שהם חווים) או לבניית זוגיות חדשה. אל תשכחי שבהזדמנות זו את גם צוברת נקודות יקרות במלחמת ההתשה במגרש הכלכלי. אשים סייג לקביעה זו ואגיד כי כל זה נכון, כל עוד אינך אשת קריירה...

ועכשיו לשאלת השאלות – לאיפה מוטב לפנות בית המשפט לענייני משפחה או לביה"ד הרבני ? חשוב להקדים ולפנות לערכאה המשפטית הטובה יותר על מנת להקדים את בן הזוג, שכן, השתהות מיותרת או בחירה שגויה בערכאה המתאימה, עלולה לפגוע בך אנושות עוד בטרם התחיל ההליך המשפטי.

מהי הערכה המשפטית המתאימה?

קודם שאגע בשאלה זו, חשוב לציין כי במערכת היחסים שבין בית הדין הרבני לבית המשפט לענייני משפחה קיים "מרוץ סמכויות" ולפיו בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה רוכש את סמכות ייחודית, סמכות מקבילה או סמכות ברירה.

"סמכות ייחודית" הנה למעשה סמכות בלעדית לדון בעניין מסוים. למשל, לבית הדין הרבני הסמכות הייחודית להכריע בנושאים של נישואין וגירושין.

"סמכות מקבילה" הנו מצב בו הן לבית הדין הרבני והן לבית המשפט לענייני משפחה הסמכות לדון ולטפל בעניין מסוים. למשל, סמכות מקבילה בענייני רכוש, משמורת, ומזונות, כך שבני הזוג יכולים לבחור היכן להגיש את תביעתם לפי הערכאה הנוחה יותר עבורם. סמכות השיפוט המקבילה תיקבע בהתאם לערכאה בה הוגשה התובענה קודם לכן ומכאן החשיבות שבהקדמת בן זוגך.

"סמכות ברירה" הנה האפשרות לאחד הצדדים להחליט לאיזו ערכאה לפנות. למשל, תביעת מזונות אישה.

הלכה למעשה, ברב הנושאים הכרוכים בענייני המשפחה, כמו למשל, תביעות מזונות, רכוש, משמורת, וכיוצ"ב ניתן לדון הן בבית המשפט לענייני משפחה והן בבית הדין הרבני והשאלה באיזו ערכאה ידונו נושאים אלה תלויה בשאלה מי מבין בני הזוג יקדים ויגיש תביעה לערכאה המשפטית המשרתת בצורה הטובה ביותר את צרכיו ובמסגרתה צפוי/ה בן/בת הזוג להגיע להישגים טובים יותר.

יצוין, כי כאשר בן זוג הקדים והגיש תביעה לערכאה המשפטית שבחר, הוא רכש סמכות ייחודית ובין הזוג השני מנוע מלהגיש תביעה בעניין זהה לערכאה משפטית אחרת. .

טול למשל מקרה בו הבעל הגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני וכרך לתביעה זו את עניין המשמורת ו/או המזונות. האשה לא תוכל להגיש מטעמה תביעות בעניינים אלה בבית המשפט לענייני משפחה ובכך, יתכן, והבעל יזכה ביתרון על פניה בכך שבחר את הערכאה המתאימה יותר עבורו.

בהקשר זה יובהר, כי ישנם מקרים בהם על אף שבן זוג הקדים והגיש תביעה לערכאה המשפטית שבחר, תישלל הסמכות מאותה ערכאה.

למשל, מקרה בו הבעל כרך לתביעת הגירושין שהגיש לבית הדין הרבני, תביעה בעניין נוסף ולגביה נטענה טענה כי הכריכה אינה כנה. במקרה מעין זה, ייתכן ובית המשפט לענייני משפחה יקבע כי למרות שהתביעה נכרכה לתביעת הגירושין, הסמכות נתונה לבית המשפט לענייני משפחה ולא לבית הדין.

לאור מרקם היחסים העדין שסקרתי לעיל, חשוב לבן הזוג המבקש לשים קץ לנישואיו, לתכנן את צעדיו בקפידה, לבדוק מהי הערכאה המשפטית המשרתת בצורה הטובה ביותר את מטרותיו ולהקדים ולהגיש את התביעה על מנת לרכוש סמכות בערכאה שמועדפת עליו.

אם כן, מהי הערכאה המשפטית העדיפה?

הדעה הרווחת המבוססת על פסיקת בתי הדין הרבני ובתי המשפט לענייני משפחה היא כי בית הדין הרבני טוב יותר עבור הגבר, ובית המשפט לענייני משפחה טוב יותר עבור האישה.

לא נותר לי אלא לקבוע כי במהותה, הדעה הזו נכונה.

ברם, במקרים מסוימים, יכול ודווקא הדין הדתי יקנה לאישה יתרונות שלא תוכל לקבל בבית המשפט לענייני משפחה, כגון, זכות "מדור ספציפי" שהיא הזכות לגור במקום המגורים הנוכחי בו היא מתגוררת.

לעומת זאת, בדרך כלל, קיימת עדיפות לאישה להגיש את תביעת המזונות לבית המשפט לענייני משפחה שכן הסיכוי כי יפסקו לחובת הבעל תשלומי מזונות גבוהים יותר, גדול יותר.

השתהות ממושכת או בחירה שגויה בערכאה המשפטית עלולים לעלות ביוקר.

 

    ילדים...ילדים...ילדים

טוב, עד עכשיו עסקנו בכסף הקטן. הבלגן מתחיל (ולא נגמר...) כאשר ילדים מעורבים בתמונה.

מי שקונה את המצרכים, רוקח, בוחש, אופה, מפקח, משגיח, ולבסוף מגיש, לכבוד השופט לטעימה ולאישור את העוגה המוכנה, אלו הן פקידות הסעד באגפי הרווחה של העיריות והמועצות המקומיות.

מי היא פקידת הסעד הממוצעת? בראש וראשונה אדם שכשל בניסיונו להתקבל ללימודי פסיכולוגיה משום שכישוריו נחותים ואין בו יכולת ורגישות להבין את צורכי האדם, אך יש בו מספיק תובנה למלא את הוראות המימסד אליו הוא משתייך.

אותה פקידה זוכה לפתע למעמד על. אמנם פקידת הסעד לא זכתה לחבוש את ספסלי הפקולטה לפסיכולוגיה אך מה ישוו ספסלי עץ נוקשים אלו לכס האלוהים שבו היא יושבת כרגע? מי הוא זה שבהינף קולמוסו יחרוץ לשבט את גורלם של הילדים חסרי הישע. כמו הקיסר הישוב ביציע הכבוד וקורא לגלדיאטורים "אתם הנידונים למוות – הריעו לקיסר", כך פקידת הסעד ישובה מאחורי שולחן מכורסם, דחוסה בחדר משותף לה ולעוד שכמותה – מתמלאת באושר כאשר היא מפנה את בוהנה מטה ומדמה לה את תשואות הקהל צמא הדם המריע לה בעת שהיא מורה לחרב עטה לשסף לגזרים את גורל הילדים. היא מניחה את עטה שותת הדם ולועגת בליבה לפסיכולוגית השכנה, הנחה על ספתה המרווחת, שזה עתה סיימה פגישה נוספת במשפט "אנחנו עוד צריכים לעבוד על זה בשבוע הבא".

אז פקידת סעד זה לטובתי או לא ? כאן, תתפלאי בוודאי לשמוע, שהתשובה תלוייה בשאלה אחת :

איפה את גרה ?

אם את גרה בחולון או בבאר שבע - מצבך טוב. פקידות הסעד של חולון ושל בירת הנגב, לא צריכות יותר מזיהוייך עם בנות המין הנשי, כדי להקנות לך יתרונות אל מול הצד שכנגד. כל בקשה שתגישי, אם להרחקת הבעל, כיוון שזה הפגין אלימות פיזית, מילולית או ערטילאית, אם לצמצום הסדרי הראייה, אם להצגתך כ"אם השנה" - כל אלה ייתמכו בתסקיר שגם עורך דינך, ממולח ככל שיהיה, לא יוכל לנסח בצורה טובה יותר עבורך.

לעומת זאת, אם איתרע מזלך והנך מתגוררת ברמת גן, בפתח תקווה או ברעננה, אזי את בצרה צרורה. פקידות הסעד יעשו הכל על מנת להצטייר כהוגנות ולא פעם יפעלו במה שאגדיר כ"אפלייה מתקנת" לאור התדמית (הלא תמיד מוצדקת) הפרו-נשית, אשר, הצטיירה לגוף זה.

הברחת רכוש

הברחת רכוש היא תהליך שבו אחד מבני-הזוג מבריח כספים או רכוש לטובת צד שלישי (קרוב משפחה או חבר קרוב) על מנת שבבוא הזמן, לא יכללו נכסים אלו, במסגרת איזון המשאבים.

כיום קיים סעד משפטי אשר בתי המשפט נוטים לאשר השימוש בו ומסירים החיסיון ממסמכים שונים הקשורים להעברה או מכירה היסטוריים של רכוש וכספים. לכן אם חשבת להעביר כספים מחשבון הבנק המשותף או מקרן ההשתלמות שלך, חשבי שוב. צעדים מסוג אלו, לא רק שלא יתרמו לך, אלא יגרמו לך לאיבוד של נקודות יקרות באובדך את נכס האמינות אל מול הערכאות המשפטיות השונות. אך חשוב לזכור כי למטבע שני צדדים, ואם תוכלי להוכיח שבן זוגך פעל בצורה זו, הרי חובתך לנצל קלף זה בכל עימות ובכך לערער את אמינותו.

                                                                                          דלית כ"ץ

                                                                                                                               יועצת גירושין

                                                                 לתגובות ולשאלות :dalitcats@gmail.com

 


מאת: דלית כץ


תגיות: גירושין, הברחת רכוש, פקידת סעד חולון, באר שבע, רמת גן,

מדריכים קשורים:

איך מתגרשים בדרך הטובה ביותר? - גישור גירושין
איך אפשר להתגרש בהסכמה?
איך נבשר לילדים על הגירושין
איך לספר לילדים על גירושין
איך להתגרש - לאישה
  • rating: 2.8 based on 490 votes.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

:דרגו :שתפו

אוכל ושתיה
אומנות
אופנה וסגנון
אינטרנט
אתרים ומקומות
בית וגן
בעלי חיים
בריאות
דיאטה ותזונה
הורות
הריון ולידה
חופשות וטיולים
חוק ומשפט
חשמל ואלקטרוניקה
חתונות ומסיבות
יופי ואסתטיקה
יחסים
לימודים
מוזיקה וכלי נגינה
מחשבים
משחקים ותחביבים
ספורט וכושר
פיננסים ועסקים
פרסום ושיווק
צבא ומשטרה
קריירה
רוחניות
שונות
תחבורה

© 2011 AskHow.co.il      תקנון      מדריכים      AskHow      הצעות למדריכים      למה לפרסם מאמר באתר?      מדריכי וידאו      טאבוצ'ק      Company Reports