איך
שלח מאמר   |   עמוד ראשי   |   מידע עסקי  
..עוד טיפים לדיאטה פיננסים ועסקים אינטרנט בעלי חיים קריירה תחבורה בריאות אלקטרוניקה יחסים אוכל ושתיה לימודים
     << קטגוריות נוספות
ראשי - חתונות ומסיבות - מסיבות ואירועים - איך כותבים דרשה לבר מצווה

איך כותבים דרשה לבר מצווההנה אתם מתקרבים לרגע הגדול, חגיגת הבר מצווה, ונשארה לכם עוד מסוכה אחת לעבור-דרשת הבר מצווה. אין זה חשוב, אם אתם מאלה המקפידים  במצוות קלה כחמורה, וזה גם לא ממש משנה, אם הדרשה נאמרת או מוקלטת, אם היא קצרה או ארוכה. אתם צריכים דרשה.

 ובכן, מומלץ לכם, להתחיל לחשוב על הנושא, עוד בשלב התכנונים וההכנות. וכמו שמזמינים, די.גי' גן/אולם/ מסעדה או מה שלא יהיה, אתם צריכים לחשוב גם על הנקודה הזו. מוטב , לא להשאיר זאת לרגע האחרון, כי זה מזמין לחצים מיותרים. ומי שחווה ארגון חגיגות ואירועים יודע, שלחצים יש בשפע גם בלי זה.

 אז בקיצור מה עושים? – ראשית, צריך לגבש עמדה. מי הקהל שלכם, מה אתם רוצים לומר לו ובעיקר איך.

 גם אם מדובר בקבוצה קטנה של נניח 30-40 איש שמוזמנים למסעדה לצהרים, גם שם צריך הילד דרשה, ואין הכוונה לטקס הדתי, אם כי זו בהחלט נגזרת שלו. אינני רואה טעם, במפגש צהרים, או כל צורת חגיגה אחרת בלי הדרשה, זה מחוייב. ובכן, לאחר שהבנו את נחיצות העניין נעבור לתוכן.

 כל אחד יודע מה למי הוא פונה. חשוב לקחת בחשבון, מהו טעמם של האורחים שלכם. האם הם ציבור שיש לו סבלנות ויודע, להקשיב ולפרגן, או אולי מדובר באנשים קצרי רוח, שמה שיותר קצר יותר טוב עבורם.

חשוב מאוד גם לקחת בחשבון, את הרכב הערב. היכן במהלך הדברים, תוקרא הדרשה. האם בכניסה לאירוע. האם ייוחד לה מקום מרכזי בפני עצמה. האם היא תוקלט ותושמע לאורחים הנוכחים בשלב כלשהו? כל השאלות צריכות לקבל מענה.

 לא פחות חשוב לקחת בחשבון, את רצונו של הילד. האם מתאים לו לעמוד מול קהל ולדבר? האם יש לו ביטחון עצמי, האם הוא מרגיש בנוח לעמוד במרכז העניינים? שיקולים אלו ואחרים עומדים בפניכם, וחשוב לתת לכולם מענה שבמרכזו השיקול של מה טוב לילד. שכן, יתכן נניח, שלהורים יש הרבה מחוייבויות, להגיד תודה לכל" העולם ואשתו". אך הילד חש נבוך ומנותק מכל ההוויה הזו ויש לקחת זאת בהחלט בחשבון.

 כל דרשה שתכתב, חשוב שהילד ירגיש איתה בנוח. שיהיה שלם עם הטקסט , עם המילים, עם התוכן. אין זה המקום להתבדח על חשבונו, כמו גם שלא לעשות זאת על חשבון אחרים.

 לאחר שגיבשתם לעצמכם דעה בעניין הזה, ניתן לפנות למשימה עצמה, כתיבת הדרשה.

 כיום יש אפשרויות רבות העומדות בפניכם ואמנה אותן אחת, אחת. יש להחליט באיזה סגנון תכתב הדרשה. ברוב המקרים, כתיבה כזו תעשה בחרוזים. יש לכך יתרונות רבים. במקרה זה, השורות יהיו קצרות, קולעות ושומרות על קצב ומקצב קבוע. כמו כן, כתיבה כזו, אינה מאפשרת להתברבר סתם. צריך לשמור על המסגרת, וזה מאוד עוזר, להביע את הדברים בצורה, קצרה וקולחת.

מעטים, בוחרים להתבטא בצורה של נאום סתמי. יש לכך את כל הבעיתיות אותה מניתי קודם. בכתיבה כזו, הכתיבה לא ממוקדת, יום יומית, ועלולה להיות משעממת.לכן עדיף להימנע ממנה. שכן, נאום בר מצווה, אינו נאום בכנסת, והוא חייב להיות שונה ולהבדל ממנו בכך.

 חשוב גם לדבר עם הילד, לשקלל את כל הנתונים ולהחליט האם הולכים על טקסט קצר למי שלא מרגיש נוח להיות במוקד העניינים, או טקסט ארוך וממצה, שיבטא את כל מה שיש לנער להגיד. לדעתי, מוטב להבהיר לנער, שהדרשה היא שלו, אך לא באמת מצופה ממנו לכתוב אותה לבד. הוא יכול להביע כיוונים כלליים, או בהחלט לבטא את מחשבותיו, אך מרבית בני הנוער, וגם המוכשרים שבהם לא יצלחו את המשימה של כתיבה עצמאית, שכן זה דורש הרבה ניסיון.

 ומלאכת הכתיבה עצמה. ניתן להתחיל מטיוטה אישית. למי שיש את הכישרון והיכולת, הרי הוא מוזמן לנסות לכתוב לבד. בשלב השני, מומלץ לפנות לאתרי ברכות כגון האתר שלי- "הברכות של אסתי" וללמוד, בגדול איך נכתבת דרשה. ניתן להתרשם, להפנים ולקחת רעיונות.

 אך מי שבאמת רציני, ורוצה דרשה או לחילופין ברכה מקצועית, מושקעת וטובה, מוזמן, לפנות לאתרים המתחמים בכך- ולהזמין דרשה. גם כשפונים לאתר כזה, יש לארגן לעצמכם את הדרישות והציפיות, כדי שאיש המקצוע יוכל להיענות לדרישותיכם.כתיבת דרשה, היא תהליך של ניסיון וטעייה. נכתבת הגרסה הראשונה, אך בהחלט ניתן לשנותה ולשפצה, עד הגעה לתוצאה הסופית.

כידוע למילים יש משמעות וערך, בעיקר באירוע כזה, שייזכר לעד, וחשוב לכן שלדרשה יהיה טקסט איכותי הכתוב בכישרון, בטעם, במידה מדוייקת, של הומור, רגישות ועניין. כזה שהילד ישמח לקרוא והשומעים ישמחו לשמוע.

 

בהצלחה.

 
מקורות

דרשה
דרשה לבר מצווה
חגיגת הבר מצווה


מאת: אסתי וינברג


תגיות: ברכה, דרשה, ברכות , אטרקציות לבר מצווה,

מדריכים קשורים:

איך תכתבו ברכת יום הולדת מקורית שאהוביכם לא ישכחו לעולם?
איך נשדרג את האירוע שלנו לאירוע בלתי נשכח?
איך בנויות הברכות + הגדרתן
איך מחברים ברכה ליום הולדת לנשים שיקרות לנו?
איך כותבים דרשה לבר מצווה
  • rating: 2.9 based on 531 votes.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

:דרגו :שתפו

אוכל ושתיה
אומנות
אופנה וסגנון
אינטרנט
אתרים ומקומות
בית וגן
בעלי חיים
בריאות
דיאטה ותזונה
הורות
הריון ולידה
חופשות וטיולים
חוק ומשפט
חשמל ואלקטרוניקה
חתונות ומסיבות
יופי ואסתטיקה
יחסים
לימודים
מוזיקה וכלי נגינה
מחשבים
משחקים ותחביבים
ספורט וכושר
פיננסים ועסקים
פרסום ושיווק
צבא ומשטרה
קריירה
רוחניות
שונות
תחבורה

© 2011 AskHow.co.il      תקנון      מדריכים      AskHow      הצעות למדריכים      למה לפרסם מאמר באתר?      מדריכי וידאו      טאבוצ'ק      Company Reports