איך
שלח מאמר   |   עמוד ראשי   |   מידע עסקי  
..עוד טיפים לדיאטה פיננסים ועסקים אינטרנט בעלי חיים קריירה תחבורה בריאות אלקטרוניקה יחסים אוכל ושתיה לימודים
     << קטגוריות נוספות
ראשי - בית וגן - בית וגן כללי - איך בודקים מזוזה?

איך בודקים מזוזה?


מזוזות הן חלק חשוב באורח החיים היהודי וניתן למצוא אותן בכל בית ודירת מגורים. על פי ההלכה היהודית יש לבצע בדיקה של תשמישי קדושה מן הסוג הזה, בעיקר על מנת לוודא את כשירותו ותקינותו של הקלף. רצוי לבצע את הבדיקה אחת לשבע שנים אולם נהוג להקל בכך ולאפשר בדיקות פחות תכופות. הסיבה לכך היא הגנה הניתנת כיום עבור בתי מזוזה והשימוש בחומרי גלם איכותיים לצורך שמירה על הקלף. הפגמים העיקריים העולים במהלך הבדיקה קשורים לסדר הפרשיות המופיע על גבי הקלף, למרווח בין האותיות ולתקינות העור עליו האותיות כתובות. את הבדיקה מבצעים אצל רבנים מוסמכים המחזיקים ברקע ובניסיון הדרושים. הבדיקה מתבצעת תוך זמן קצר ואינה כרוכה בעלויות גבוהות, כאשר המנהג הוא להעביר תרומה על שמו של בית הכנסת או לכל מוסד דתי אחר. בנוסף, על פי ההלכה ניתן להסתפק בבדיקה יסודית רק בפעם הראשונה. לאחר מכן קיימת אפשרות לבצע בדיקה עצמאית שמטרתה רק לוודא שאין פגיעה באותיות או נזקים חיצוניים לקלף.

מזוזה היא תשמיש קדושה אותו נהוג לקבוע על משקוף הכניסה ובתוך כל החדרים של בית מגורים יהודי. בתוך תשמיש הקדושה ישנו קלף עליו נכתבות שתי פרשיות בכתב סת"ם. יריעת הקלף היא בתוך בית המזוזה, המהווה התקן קשיח שמטרתו שמירה על הקלף ועל קדושתו. תשמישי קדושה מן הסוג הזה נפוצים גם בעסקים, מוסדות ציבור ועוד. קלף בו נכתבות סדר הפרשיות באופן הפוך פוסל את תשמיש הקדושה ואינו עולה בקנה אחד עם הוראות ההלכה. בנוסף, יש סיבות נוספות בגינן ניתן לפסול את תשמישי הקדושה הללו.

הבדיקה של תשמישי קדושה מתבצעת על ידי רבנים שעוברים הסמכה מיוחדת. עליהם לדעת היטב את ההלכות ולהכיר את המשמעות של תשמישי קדושה פסולים. הגמרא במסכת יומא קובעת כי את הבדיקה יש לבצע כל שבע שנים, אולם נדמה כי כיום התכיפות קטנה יותר. הסיבה לכך היא הגנה על הפתחים שלא הייתה קיימת בעבר. בנוסף, תשמיש קדושה הקבוע במשקוף הדלת ועבר בדיקה מוסמכת יכול להיבדק בפעמים הבאות באופן עצמאי. הדגשים העיקריים עבור הבדיקה החוזרת הם על סדקים או התפוררות במילים המופיעות על גבי הכתב, ועל התגים המחוברים לגגי האותיות.

כיצד מתבצעת הבדיקה?

בדיקה יסודית של מזוזה כוללת את הפעולות הבאות:

- בדיקה שהכתיבה כולה נעשתה ברצף
- וידוא שאין תיקונים מאוחרים על גבי הקלף
- כתיבה במנהג אבות ובנוסח ספרדי או אשכנזי
- סקירת שלמות האותיות ובדיקה שהן לא נוגעות אחת בשנייה
- וידוא שהכתיבה של האותיות היא בצמוד לקו המשורטט בשורה
- בדיקה שהדיו אינו דהוי
- בדיקה שאין אותיות או מילים מיותרות
- היעדר ניתוקים או חיבורים בין מילים
- בדיקת קלף לוודא שאין נקבים הצמודים לאות

בדיקת תשמישי קדושה היא חלק בלתי נפרד מהשמירה על מצוות היהדות. יש להבחין בין בדיקה ראשונית ומקיפה הכוללת התמקדות באותיות המופיעות על גבי הכתב, לבין בדיקות תקופותיות אותן ניתן לבצע באופן עצמאי.

לסיכום, מי שאינו בקיא ברזי ההלכה או חושש לפרק לבד את הקלף מתוך תשמישי הקדושה צריך לפנות אל רבנים. רצוי לברר לגבי הניסיון של מי שעומד לבדוק את הקלף, לבקש חוות דעת ולברר לגבי אפשרות של רכישת קלף חדש. אין להקל ראש בקלף שאינו תקין ומבחינת עלות לא מדובר על הוצאה גבוהה. ברוב המקרים הבדיקה כפופה למתן תרומה אותה ניתן לקבוע לפי העדפות אישיות.מקורות

קלף בק - תשמישי קדושה


מאת: קלף בק - תשמישי קדושה


תגיות: מזוזה, התקנת מזוזה, בדיקת מזוזה, תשמישי קדושה,
איך בודקים מזוזה?
  • rating: 2.5 based on 210 votes.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

:דרגו :שתפו

אוכל ושתיה
אומנות
אופנה וסגנון
אינטרנט
אתרים ומקומות
בית וגן
בעלי חיים
בריאות
דיאטה ותזונה
הורות
הריון ולידה
חופשות וטיולים
חוק ומשפט
חשמל ואלקטרוניקה
חתונות ומסיבות
יופי ואסתטיקה
יחסים
לימודים
מוזיקה וכלי נגינה
מחשבים
משחקים ותחביבים
ספורט וכושר
פיננסים ועסקים
פרסום ושיווק
צבא ומשטרה
קריירה
רוחניות
שונות
תחבורה

© 2011 AskHow.co.il      תקנון      מדריכים      AskHow      הצעות למדריכים      למה לפרסם מאמר באתר?      מדריכי וידאו      טאבוצ'ק      Company Reports