איך
שלח מאמר   |   עמוד ראשי   |   מידע עסקי  
..עוד טיפים לדיאטה פיננסים ועסקים אינטרנט בעלי חיים קריירה תחבורה בריאות אלקטרוניקה יחסים אוכל ושתיה לימודים
     << קטגוריות נוספות
ראשי - פיננסים ועסקים - נדלן - איך לרשום נכס בטאבו ?

איך לרשום נכס בטאבו ?


סעיף 6 לחוק המקרקעין תשכ"ט- 1969 קובע: 

"עסקה במקרקעין טעונה רישום; העסקה נגמרת ברישום, ורואים את השעה שבה אישר הרשם את העסקה לרישום כשעת הרישום."

כל עסקת מכר של מקרקעין אמורה להסתיים ברישום הנכס בטאבו וזאת לאחר שאושרה בקשת הרישום. לאחר רישום העסקה בטאבו ניתן לראות את העסקה כסגורה.

עסקאות מכר המתבצעות בגין נכסים אשר נרכשים מקבלנים ו/או מבעלי זכויות פרטיים  אמורות להסתיים, כולן,  ברישום הנכס בטאבו, אך מרישום של רשם המקרקעין עולה כי אלפי עסקאות טרם הושלמו וטרם הועברו הזכויות בטאבו לבעלי הזכויות בפועל (הרוכשים), דבר אשר פוגע בבעלי הזכויות ששילמו למוכרים את התמורה בעד הנכס.   

 

מהו הרישום בטאבו

הרישום בטאבו מטרתו להסדיר את רישום הזכויות בלשכת המקרקעין במדינת ישראל ולהגן על בעלי הזכויות במקרקעין. משמעות הרישום בלשכת המקרקעין הינה להבטיח את הזכויות של בעל הנכס כדי שיוכל בכל עת להוכיח כי הוא בעל הזכויות ובעל החזקה בנכס. 


במקרים שבהם נרכשה דירה מקבלן וטרם נרשם בית משותף או שעדיין לא הסתיימו הליכי הפרצלציה (חלוקה של המקרקעין ליחידות רישום בטאבו)  אזי יירשמו הזכויות הנכס שנרכש אצל הקבלן, שעד לסיום ההליכים ועד לרישום הנכס בטאבו ישמש כחברה משכנת. בקשת הרישום בטאבו תתבצע ע"י בעל הזכויות בנכס או ע"י הקבלן או היזם, והליך כזה מכונה "טאבו קטן" או "מעין טאבו" כאשר כל פרטי הנכס נרשמים בו וניתן להוציא אישור זכויות על פי רישום זה.


הסטטיסטיקה מראה כי במדינת ישראל עדיין קיימות אלפי דירות שעדיין לא נרשמו בטאבו מסיבות שונות, בנוסף לכך גם דירות של עמידר, עמיגור ודירות באזור יהודה ושומרון אינן רשומות בטאבו.

בשנים האחרונות חלה ירידה ברישום המקרקעין כאשר הנתונים מראים שכ – 25% מן הדירות, גם דירות חדשות שנרכשו מן הקבלן וגם דירות יד שניה, לא השלימו את התהליך ואינן רשומות בטאבו.

 

ממשלת ישראל עושה את כל המאמצים לקדם את נושא הרישום ובמסגרת המאמצים הללו ננקטו הליכים ע"י אגף בעלות ורישום כנגד קבלנים ויזמים ואף הוגשו תביעות משפטיות בגין אי-רישום צווי במ"שים וזכויות משתכנים בטאבו וזאת על מנת לקדם ולהאיץ את נושא רישום הזכויות.
בשנת 2011 התקבל בכנסת חוק (תיקון מס' 5) הנועד להגן על רוכשי הדירות ומטיל  סנקציות על קבלנים שלא יעמדו בהוראות החוק.


מאחר ולאגף בעלות ורישום מגמה לקדם ולהאיץ את נושא רישום הזכויות המדיניות של לאחרונה התקבלה בכנסת הצעת חוק (תיקון מס' 5 לחוק) שנועד להגן על רוכשי הדירות ומחייבת את הקבלנים לרשום את הדירות והנכסים שמכרו  על שם בעלי הזכויות –(הרוכשים) בתוך שנה מיום רישום הפרצלציה ומטיל סנקציות על קבלנים שלא יעמדו בהוראות החוק.

מאז ועד היום עולה כי נרשמו מעל למאתיים אלף דירות בלשכות המקרקעין ברחבי הארץ ומספר דומה של דירות נמצאות בתהליך הרישום בשלבים שונים של הרישום. 

איזה בעיות עלולות להיגרם אם לא מעבירים זכויות על נכס בטאבו ?


הבעיה המוכרת והנפוצה ביותר שצצה בעקבות חוסר רישום בטאבו הינה הקושי להוכיח את הבעלות על הנכס ומצב זה בד"כ מופיע בעת נסיון למכור את הנכס או כאשר מבקשים משכנתא על הנכס.
אין ספק שכאשר מנסים למכור את הנכס ואין למוכרים את היכולת להוכיח את הבעלות הדבר יגרום לבעיות עם הרוכשים הפוטנציאלים של הנכס, שהרי מעטים הם האנשים שיסכימו לקחת סיכון ולרכוש נכס שאינו רשום בטאבו ע"ש הבעלים.

הבעיות שעלולות להיגרם כתוצאה מכך הינה ירידה משמעותית בערך הנכס,  עלויות טיפול גבוהות יותר בזמן מכירת הנכס שכן עוה"ד שיטפל בחוזה יאלץ להתמודד עם כך שהנכס אינו רשום בטאבו, יהיה צורך לבדוק ברישומים קודמים וברישומים אחרים, יתכנו גם עלויות גבוהות של הריביות בעת נטילת המשכנתא בבנק כנגד שיעבוד הדירה.

לסיכום – הרישום בטאבו אינו המלצה אלא חובה, ובלעדיו קשה יהיה לבעלי הנכס להוכיח חזקה והדבר יקשה על בעלי הנכס.


הסיבות לעיכוב הרישום בטאבו ?
הסיבות הנפוצות ביותר לחוסר רישום נכסים בטאבו או לעיכוב הרישום הינן:

 

1.      עיכובים מצד הרוכשים, הקבלן או העו"ד שטיפל בתיק מסיבות שונות כגון הזנחה, חוסר אכפתיות, עצלנות, דחיה של ההליך, חוסר תקציב של הגורמים המטפלים.

רבים הם המקרים בהם הקבלנים הם הגורמים לעיכוב, הם דוחים את הרישום ואינם מטפלים בהעברת הזכויות בטאבו ובכך הם גורמים לרוכשים לנזק.
קבלנים שלא סיימו את תהליך הבניה, לא קיבלו את כל האישורים ובעיקר טופס 4 אינם יכולים להעביר את הזכויות בנכס ומשום כך עלולים הרוכשים להישאר ללא רישום הבעלות בטאבו.

ישנם גם מקרים בהם הרוכשים עצמם מעכבים ודוחים את הרישום בטאבו מסיבות שונות, מצב כזה, ללא ספק יגרום לרוכשים לנזק בעתיד. הם לוקחים סיכון רב בכך שבעתיד יתפתחו ממבים חדשים שיגרמו לקשיים ברישום לדוגמא: חובות שיצטברו על הנכס ברשויות המקומיות ועקב כך לא ינתנו אישורים לטאבו, עוה"ד שטיפל בתיק לא פעיל, קבלן שפשט את הרגל ולא השאיר את האישורים המתאימים וכו'.

2.      חובות החלים על הנכס כגון חובות לרשות המקומית (לא רק בגין ארנונה), חובות במס שבח וכו'.
כל חוב שקיים ברשויות הללו, גם אם מקורו בטעות, יעכב את מתן האישור של הרשות לטאבו, ובעל הזכויות בנכס לא יוכל לקבל אישור לרישום הדירה בטאבו עד אשר ישולם או ימחק החוב.


3.      בעיה נוספת הינה הבירוקרטיה, לעיתים הרישום מתעכב בשל הבירוקרטיה במשרדי רשם המקרקעין.

4.      במקרים רבים מסתבר, לאחר הבניה, כי הקרקעות עליהן נבנה הנכס לא הברו פרצלציה (חלוקה של הקרקע המשותפת למספר בעלים – לתת חלקות). תהליכי תכנון ופרצלציה עלולים להמשך זמן רב, ולעיתים מספר שנים. כאשר קיים מצב כזה הדיירים שרכשו דירות בבניין משותף שכזה אינם יכולים לרשום את הדירות על שמם בטאבו  
עד אשר יושלמו תהליכי הרישום של הקרקע.  
מקורות

טאבוצ'ק - נסח טאבו
מקרקעין


מאת: יוסי


תגיות: טאבו, נסח טאבו, נסח טאבו לפי כתובת, מקרקעין,

מדריכים קשורים:

איך מוצאים נסח טאבו באינטרנט ?
איך לקנות דירה מקבלן
איך לבחור שמאי מקרקעין?
איך מוצאים גוש חלקה של הדירה ?
איך לקבל מספר גוש חלקה לפי כתובת ?
איך לבחור שמאי מקרקעין
איך לרשום נכס בטאבו
איך להנפיק נסח טאבו לפי גוש חלקה
איך לרשום נכס בטאבו ?
  • rating: 2.7 based on 310 votes.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

:דרגו :שתפו

אוכל ושתיה
אומנות
אופנה וסגנון
אינטרנט
אתרים ומקומות
בית וגן
בעלי חיים
בריאות
דיאטה ותזונה
הורות
הריון ולידה
חופשות וטיולים
חוק ומשפט
חשמל ואלקטרוניקה
חתונות ומסיבות
יופי ואסתטיקה
יחסים
לימודים
מוזיקה וכלי נגינה
מחשבים
משחקים ותחביבים
ספורט וכושר
פיננסים ועסקים
פרסום ושיווק
צבא ומשטרה
קריירה
רוחניות
שונות
תחבורה

© 2011 AskHow.co.il      תקנון      מדריכים      AskHow      הצעות למדריכים      למה לפרסם מאמר באתר?      מדריכי וידאו      טאבוצ'ק      Company Reports