איך
שלח מאמר   |   עמוד ראשי   |   מידע עסקי  
..עוד טיפים לדיאטה פיננסים ועסקים אינטרנט בעלי חיים קריירה תחבורה בריאות אלקטרוניקה יחסים אוכל ושתיה לימודים
     << קטגוריות נוספות
ראשי - בית וגן - בית וגן כללי - איך בוחרים ומגדלים עץ זית בוגר או עתיק בגינה הביתית

איך בוחרים ומגדלים עץ זית בוגר או עתיק בגינה הביתית


איך בוחרים ומגדלים עץ זית בוגר או עתיק בגינה הביתית

אחד העצים המזוהים ביותר עם ארץ ישראל ואגן הים התיכון בכלל הוא עץ הזית. משתלות רבות מציעות עצי זית בוגרים ואפילו עתיקים שהועתקו ממקומם ויכולים להוות תוספת יפיפייה לכל גינה ביתית.

תנאי הגידול של עצי זית

עצי זית הם עצים עמידים מאוד במיוחד הזן הסורי (הנפוץ ביותר בארץ). הם לא סובלים מקור או מחום קיצוני, לא זקוקים להשקיה, לא נוטים לסבול ממחלות או מזיקים וצומחים כמעט בכל סוג של אדמה (אדמה חולית מאוד עשויה להקשות על העץ). עץ זית גדל בצורה אופטימאלית בשמש מלאה.

כיצד נבחר את עץ הזית המתאים לגינה שלנו?

כאשר מדובר בעץ בוגר או עתיק חשוב לזכור כי העץ די גדול ולכן הוא דורש מקום הן לשורשיו והן לנוף שלו. יש לבחור את אזור השתילה בהתאם לתנאי השמש ורצוי להרחיקו מתשתיות שכן שורשיו צומחים לרוחב ולא לעומק (שלא כמו עצי אחרים כמו עץ מנגו למשל) ונוטים 'להרים' תשתיות. מעבר לכך, השיקול הוא אסתטי – מפוצל גזע או בעל גזע יחיד, 'חצאית' רחבה או דקה וכו'.

מה העץ צריך בשנים הראשונות?

עצי זית שהועתקו ממקומם זקוקים להשקיה בשנים הראשונות לחייהם, לאחר התפתחות בית שורשים יציב וחזק ניתן להפסיק להשקות את העץ. כאמור, עץ הזית אינו זקוק לטיפול מסור כמו עצים אחרים אך הוא בהחלט דורש תשומת לב במיוחד כאשר בית השורשים והנוף שלו עדיין לא התפתחו כראוי במקומם החדש. יש לכסות את גזע העץ מפני השמש שכן הוא פגיע לכוויות. לאחר צמיחת הנוף, הוא יוצל באופן טבעי. רצוי לא לדשן את בור השתילה של העץ מיד אלא לאחר כחודשיים.

עץ שהועתק נמצא במצב פגיע ולכן הוא עשוי למשוך מזיקים או מחלות עצים. במידה ושמתם לב כי מזיק תוקף את העץ או שהעץ סובל ממחלה יש לטפל מיד על מנת לא לסכן את העץ. השקיה נכונה, הצללה וטיפול בעץ בשנים הראשונות יבטח פיתוח של בית שורשים חזק ויציב ונוף יפה וכמובן – זיתים.

 

 
מקורות

עץ זית
עץ מנגו


מאת: יריב אלשי


תגיות: עץ זית, עץ מנגו ,
איך בוחרים ומגדלים עץ זית בוגר או עתיק בגינה הביתית
  • rating: 2.6 based on 272 votes.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

:דרגו :שתפו

אוכל ושתיה
אומנות
אופנה וסגנון
אינטרנט
אתרים ומקומות
בית וגן
בעלי חיים
בריאות
דיאטה ותזונה
הורות
הריון ולידה
חופשות וטיולים
חוק ומשפט
חשמל ואלקטרוניקה
חתונות ומסיבות
יופי ואסתטיקה
יחסים
לימודים
מוזיקה וכלי נגינה
מחשבים
משחקים ותחביבים
ספורט וכושר
פיננסים ועסקים
פרסום ושיווק
צבא ומשטרה
קריירה
רוחניות
שונות
תחבורה

© 2011 AskHow.co.il      תקנון      מדריכים      AskHow      הצעות למדריכים      למה לפרסם מאמר באתר?      מדריכי וידאו      טאבוצ'ק      Company Reports