איך
שלח מאמר   |   עמוד ראשי   |   מידע עסקי  
..עוד טיפים לדיאטה פיננסים ועסקים אינטרנט בעלי חיים קריירה תחבורה בריאות אלקטרוניקה יחסים אוכל ושתיה לימודים
     << קטגוריות נוספות
ראשי - פיננסים ועסקים - איך לעשות תכנית עסקית ?

איך לעשות תכנית עסקית ?


מהי תכנית עסקית, לשם מה היא דרושה ומה מטרתה? מדוע המשקיעים ונותני ההלוואות העסקיות דורשים מהיזמים תכנית עסקית, והאם חובה להגישה על מנת לקבל מימון?

 

רבים מן האנשים חולמים לפתוח עסק, להביא לעולם רעיון חדשני, מוצר או שירות, להוציא אותו לשוק, לפתח אותו ובעתיד אולי לגרוף רווחים. רעיונות עסקיים מתחילים בדחף רגשי או דחף יזמי הגורם לאדם שהגה את הרעיון לרצון ליזום או להביא את הרעיון להגשמה בדרך כלשהי, אך היציאה לעולם העסקים אינה פשוטה ויש צורך לעבור במסלול ארוך שתחילתו הכנת תכנית עסקית.
 
 

מהי תכנית עסקית ?

 
התכנית העסקית הינה כלי יעיל המסייע בקבלת החלטות. התכנית העסקית נועדה להציג רעיון עסקי כלשהו, על מנת שניתן יהיה לבחון את אותו רעיון ממספר היבטים ולנתחו על פי אלמנטים שונים כגון, מצב השוק, המתחרים בשוק, הלקוחות הפוטנציאלים, ההזדמנויות העסקיות, תחזית הכנסות וכו'. התכנית העסקית היא שלב הכרחי בתהליך ההקמה של מיזם עסקי והיא משמשת ככלי רב עצמה בעבור היזמים.


לשם מה תכנית עסקית?

הכנת תכנית עסקית נדרשת בד"כ לשם גיוס משקיעים או גיוס מימון לצורך הקמת העסק אך היא תשמש כ"מפת דרכים" ליזמים ולבעלי העסקים בהמשך עבודתם השוטפת ופעילותם העסקית ותלווה אותם לאורך כל הדרך מרגע הקמת המיזם ולמשך שנים לאחר מכן. המשקיעים ו/או נותני המימון יידרשו את התכנית העסקית על מנת לבדוק את כדאיות ההשקעה, כאשר באמצעות התכנית העסקית יוכלו המשקיעים לחזות האם העסק ישרוד, יצליח ויחזיק מעמד לאורך זמן. התכנית העסקית מבוססת על חישובים והערכות להווה ולעתיד ותשמש גם כתחזית עסקית וכלכלית באשר לעתידו של העסק.

 

מי צריך להכין תכניות עסקיות ? 


התכנית העסקית אינה מיועדת אך ורק לעסקים חדשים. גם עסקים ותיקים אשר מעוניינים להוציא לשוק מוצר חדש או שירות חדש המצויים בשלב של רמת הרעיון, יאלצו לבנות תכנית עסקית אשר תסייע לפיתוחו של המוצר, לגיוס משקיעים או מממנים ולבניית  "תחזית" עתידית.   

 

מהי מטרתה של התכנית העסקית ?

מטרתה של התכנית העסקית הנה להבהיר את השוק ומגמותיו, את הצורך הקיים בשוק למוצר או לשרות, את ההזדמנויות העסקיות, את הפוטנציאל בשוק, את המתחרים, את התחרות הקיימת בשוק או שעלולה להתעורר בקרוב. כמו כן בתכנית העסקית יצוינו, יובהרו ויילקחו בחשבון חסמי הכניסה הקיימים בשוק כגון הצורך בקיום תנאים כאלו ואחרים הנדרשים על ידי הרשויות על מנת לפתוח ולנהל עסק כגון הצורך ברישיון לניהול העסק, הצורך בהון עצמי וכו'.התכנית העסקית חייבת להתבסס על מקורות מידע אמינים ומקובלים המבוססים על מחקרים, סקרי שוק, מאמרים שנכתבו על ידי גורמים אמינים וכו'.  תכנית עסקית שאינה מבוססת על מקורות אמינים ומקובלים תידחה ותחשב כלא יעילה.


מדוע דורשים המשקיעים ונותני ההלוואות תכנית עסקית?


רבים הם האנשים המעוניינים להגשים את חלומם, לפתוח עסק חדש, להרחיב את העסק הקיים או להוציא לשוק מוצר או שירות חדשים, אך אין באפשרותם להתקדם מאחר בפניהם עומדים לא מעט מכשולים שקשה להתגבר עליהם.


אחד מן המכשולים הנפוצים ביותר המונעים מרבים מאיתנו לקדם את עסקינו הוא הגורם הכלכלי. יזמים, מנהלים, מנכ"לים ובעלי עסקים רבים שאין ביכולתם לקדם את עסקם בגין הגורם הכלכלי בד"כ פונים לבקש סיוע או מימון ממשקיעים או מנותני הלוואות המשמשים לעסקים כמקורות מימון.

 

המשקיעים ונותני ההלוואות אינם מעוניינים לשים את כספם על "קרן הצבי" ועל כן יבחנו מכל ההיבטים את המיזם החדש שלגביו מבקשים היזמים מימון. התכנית העסקית תסייע למשקיעים ו/או לנותני ההלוואות לבחון היטב את הרעיון החדש, המוצר, השירות או העסק מהיבטים שונים. התכנית העסקית והפיננסית חייבת להיות ראלית וברורה, להגדיר ולפרט את המודל העסקי, את קהל היעד, מצב השוק, אפיקי השיווק, החברות המתחרות, תכנון ההשקעות הנדרשות בעסק, הדרך לייצר הכנסות ולהקטין הוצאות.

התכנית העסקית תפקידה להבהיר למשקיעים מהן ההשקעות הדרושות על מנת להקים את המיזם, אך גם היזמים אשר מתכוונים להקים מיזם ולנהלו אמורים להיעזר בתכנית העסקית ולהיצמד לתכנית שהרי הם מתחייבים להחזיר למשקיעים את הכספים אשר ניטלו לצורך מימון העסק. התכנית תוצג בפני משקיע פוטנציאלי על מנת שזאת תשמש לו לכלי יעיל בקבלת ההחלטה האם לתת מימון ולהשקיע במיזם על מנת לקדמו.

 

  

 

 

 

 

 
מקורות

מידע עסקי
מודיעין עסקי


מאת: צח


תגיות: מידע עסקי, מודיעין עסקי, תוכנית עסקית,

מדריכים קשורים:

איך לקבל מידע עסקי על חברות בישראל
איך מקבלים הלוואה
איך לאסוף מידע עסקי ?
איך להשיג מידע עסקי על חברות בישראל?
איך מבצעים מחקרי שוק ואוספים מידע עסקי
איך לעשות תכנית עסקית ?
  • rating: 2.8 based on 349 votes.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

:דרגו :שתפו

אוכל ושתיה
אומנות
אופנה וסגנון
אינטרנט
אתרים ומקומות
בית וגן
בעלי חיים
בריאות
דיאטה ותזונה
הורות
הריון ולידה
חופשות וטיולים
חוק ומשפט
חשמל ואלקטרוניקה
חתונות ומסיבות
יופי ואסתטיקה
יחסים
לימודים
מוזיקה וכלי נגינה
מחשבים
משחקים ותחביבים
ספורט וכושר
פיננסים ועסקים
פרסום ושיווק
צבא ומשטרה
קריירה
רוחניות
שונות
תחבורה

© 2011 AskHow.co.il      תקנון      מדריכים      AskHow      הצעות למדריכים      למה לפרסם מאמר באתר?      מדריכי וידאו      טאבוצ'ק      Company Reports