איך
שלח מאמר   |   עמוד ראשי   |   מידע עסקי  
..עוד טיפים לדיאטה פיננסים ועסקים אינטרנט בעלי חיים קריירה תחבורה בריאות אלקטרוניקה יחסים אוכל ושתיה לימודים
     << קטגוריות נוספות
ראשי - בריאות - בריאות הנפש - איל לטפל בחרדה - הסבר על תסמינים גופניים

איל לטפל בחרדה - הסבר על תסמינים גופניים


 

האם קיימת סכנה גופנית בזמן התקף חרדה?

התסמינים הפיזיולוגים בזמן חרדה הם שונים ומגוונים, לאמתו של דבר קיימים מעל למאה תסמינים פיזיולוגיים שונים וכל אחד מאיתנו חווה בדרך כלל צירוף שונה של תחושות פיזיולוגיות בעוצמות שונות.  עם זאת, לא נשקפת לנו סכנה, שכן מטרת תסמינים אלו היא להכין את הגוף לפעולה. גופנו יודע להגיב למצב הנתפס כמסוכן בשלוש דרכים בלבד: תקיפה, בריחה או עמידה ללא תזוזה (פריז). אך בכדי להגיב כך עליו להפעיל את מערכת הדם והשרירים במהירות רבה ולהכין אותו לכל אחת מפעולות התגוננות אלו.
מבין התסמינים השונים ניתן לזהות תחושות של דופק מואץ, רעד, סחרחורות, התכווצויות בשרירים, כאבי ראש, בחילה, שלשולים, לחץ בחזה, תחושות חנק וכו'.

חרדה היא תחושה נורמטיבית הבאה להגן על גופנו מפני סכנה, ותסמינים שונים נועדו להפעיל בגופנו מערכות הגנה שונות. מטרתו של דופק לב מואץ היא להעביר דם מאזורים מרוחקים מהלב, כגון כפות ידיים ורגליים או אזורים אשר אין בהם שימוש להגנה על גופנו בזמן מאמץ כגון הקיבה, אל שרירים מרכזיים בגופנו כגון שרירי הרגליים והזרועות. בזמן שגופנו מעביר דם לשרירים אלו, נרגיש תחושות של נימול בכפות הידיים והרגלים, רעד,התכווצויות בקיבה, בחילה ואף כאבים בחזה. לכל אחד מהתסמינים השונים שאנו חווים בזמן חרדה ישנו ייעוד הגיוני וברור הנועד לשמור על גופנו. לכן כאשר תחושות אלו מורגשות בגופנו רצוי ונכון לפרשם כהתנהלות בריאה והכרחית שאין בה סכנה ממשית.
כאשר אנו מאפשרים לעצמנו לפרש את התסמינים הללו כבלתי מסוכנים, עוצמת הסימפטומים תרד באופן משמעותי תוך מספר דקות בודדות, ניתן אף לזרז את היעלמות התסמינים על ידי הרפיות ונשימות נכונות. את ההרפיות מתרגלים באופן יומיומי כדי שבזמן חרדה נוכל להיעזר בגופנו באופן שיפחית את עוצמת החרדה.  ישנן סוגי הרפיות שונות כגון: הרפיית שרירים על שם ג'קובסון, הרפייה על ידי נשימה סרעפתית ומדיטציות שונות.

אנשים רבים החווים חרדה ברמה גבוהה מרגישים שהם עומדים להשתגע. אמונה זו אינה נכונה והיא מושפעת מעוצמת הרגשות שאנו חווים. בדיוק כפי שגופנו מסוגל להתמודד עם העוצמות של התסמינים הפיזיולוגיים, כך נפשנו וגופנו מסוגלים להכיל רגשות בעוצמה גבוהה ועוצמת הרגשות אינה מסוכנת עבורנו כלל.

מרכיב נוסף בטיפול בחרדה קשור לתחושה הטבעית הנקראת "הימנעות". כאשר אנו חווים מצבים רגשיים קשים, גופנו מגיב באופן אוטומטי ברצון להימנע מרגשות אלו. אך חשוב לדעת, שכאשר אנו נמנעים נוצר באופן מובהק פרוש קוגניטיבי שגוי שאכן הרגשות השלילים הללו מסוכנים לנו. לכן מומלץ, למרות הקושי שבדבר להישאר עם הרגשות השליליים מבלי להגיב באופן התנהגותי הקשור להימנעות. בני אדם יודעים לווסת רגשות באופן מהיר יחסית אם רק נאפשר זאת לעצמנו. כאשר אנו מאפשרים לעצמנו להתמודד באופן הנכון, תחושת הביטחון עולה ואיתה ערכנו העצמי והידיעה שביכולתנו להכיל גם רגשות שלילים ואי נוחות גופנית. במצבים בהם הרגשות מציפים באופן שאינו מאפשר התמודדות נכונה ניתן לבצע חשיפות הדרגתיות בכדי ליצר הסתגלות הדרגתית. בדרך כלל, ניתן לבצע חשיפות מתוכננות ביחד עם איש מקצוע בכדי לתרגל ולהטמיע את הכלים השונים הנלמדים בטיפול.

במהלך הטיפול בחרדה אנו לומדים לזהות את המשמעות של התגובות הנורמטיביות של גופנו ולהכיל את הרגשות השונים מבלי להיבהל או לייצר חשיבה בלתי הגיונית המגבירה את התחושות הפיזיולוגיות.
בטיפול בחרדה בשיטה הקוגניטיבית התנהגותית ניתנים כלים שונים להתמודדות יעילה עם דפוסי חשיבה המשמרים רמות חרדה גבוהות ומפריכים אמונות שגויות על ידי מתן מידע רלוונטי להתמודדות נכונה עם מצבים רגשיים שונים. ניתן לקרוא מידע נוסף על התמודדות נכונה עם חרדה באתר " מכון חיבורים". 
מקורות

טיפול בחרדה


מאת: שיר נוי


תגיות: טיפול בחרדה, טיפול, חרדה,

מדריכים קשורים:

איך להיפטר מכינים
איך מטפלים בעובש באמבט?
איך מטפלים בטחורים ?
איך לבחור ספא בוטיק?
אייך לבחור שיטת טיפול בחרדה ?
איך בוחרים מכון דיאליזה?
איך בוחרים פסיכולוג ?
איך לבחור פסיכולוג ?
איך קונים תכשירי קוסמטיקה
איך לבחור פסיכיאטר
איל לטפל בחרדה - הסבר על תסמינים גופניים
  • rating: 2.8 based on 335 votes.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

:דרגו :שתפו

אוכל ושתיה
אומנות
אופנה וסגנון
אינטרנט
אתרים ומקומות
בית וגן
בעלי חיים
בריאות
דיאטה ותזונה
הורות
הריון ולידה
חופשות וטיולים
חוק ומשפט
חשמל ואלקטרוניקה
חתונות ומסיבות
יופי ואסתטיקה
יחסים
לימודים
מוזיקה וכלי נגינה
מחשבים
משחקים ותחביבים
ספורט וכושר
פיננסים ועסקים
פרסום ושיווק
צבא ומשטרה
קריירה
רוחניות
שונות
תחבורה

© 2011 AskHow.co.il      תקנון      מדריכים      AskHow      הצעות למדריכים      למה לפרסם מאמר באתר?      מדריכי וידאו      טאבוצ'ק      Company Reports